značajna istorija srbije
Terenska istraživanja Etnografskog muzeja: Izložba povodom 120 godina od prve stalne postavke (FOTO)
Na izložbi su prikazani brojni neobični predmeti
Ćurdija, preslica i sedlo za konje samo su neki od interesantnih predmeta koji se mogu videti na izložbi „Memorija – terenska istraživanja Etnografskog muzeja“.
U jednom od najstarijih muzeja na ovim prostorima u toku je izložba koja je otvorena povodom 120 godina od prve stalne postavke. Ovom izložbom Etnografski muzej simbolično prikazuje posao koji obavljaju kustosi, sam proces istraživanja narodne kulture, kao i razvrstavanje prikupljene građe.
– Izložbom „Memorija – terenska istraživanja Etnografskog muzeja” želimo da ukažemo na dugo trajanje muzeja i posla kojim se kustosi bave. Želimo da pokažemo šta je ono što se nalazi iza scene i kako se stvara jedna izložba. Kako obogaćujemo naše muzejske fondove, a to je pre svega kao jedan metodološki postupak ili metodološki način rada. Odlazak na terenska istraživanja gde se mi upoznajemo sa celokupnom kulturom, i odakle sakupljamo predmete koji predstavljaju neki vid pisanih ili materijalnih svedočanstava o određenom kulturnom fenomenu, segmentu ili kulturi u celini. Nakon toga, predmete obrađujemo u skladu sa muzeološkim standardima, inventarišemo, a zatim ih razvrstavamo u zbirke – kaže etnolog Teodora de Luka o aktuelnoj postavci u Muzeju.
Na izložbi su prikazani brojni neobični predmeti, kao što je ćurdija - jedan od najznačajnijih svečanih gornjih haljetaka, izrađen od domaćeg sukna i bogato ukrašen. Posetioci mogu videti i sedlo za konje, koje je do kraja 19. veka predstavljalo statusni simbol i koje su mogli da imaju značajni ljudi, kao što su vladari i vojvode.
Među neobičnim predmetima na postavci, izdvaja se i preslica koja je ženu pratila od rođenja do smrti – ona se poklanjala ženskoj deci o babinama, o svadbenim običajima, a ponegde su žene sa njom i sahranjivane i to je tzv. presličin krug.
„Memorija – terenska istraživanja Etnografskog muzeja” je postavka koja naglašava značaj istraživanja srpskog nasleđa i na njoj su prikazani predmeti pronađeni u prethodnih sto godina. Izložba je obogaćena savremenom tehnologijom, a vođenje kroz postavku moguće je putem aplikacije na srpskom i engleskom jeziku.
Bonus video:
(Espreso/Gradonačelnik.Beograd.rs/Preneo D.M.)
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!